Home | Contact | Links       
Antonie Pannekoek Archives

Photo

War Van Overstraeten as young revolutionary in the 1920s
Source: Archief wijlen Juliette Van Overstraeten-Deckers,  Breuk en continuïteit in doen en denken : Het geval War Van Overstraeten / Vincent Scheltens, 2010.


Photo

Edouard Van Overstraeten (tout à gauche), en marge du IIe congrès du Komintern à Moscou, le 12 août 1920. Il s’agit d’une session du Bureau international du Proletkult. Van Overstraeten était le seul délégué belge participant à ce Congrès. Sur la photo, on distingue à droite de Van Overstraeten : les Russes Pavel Lebedev-Polyanski (1881-1948), fonctionnaire bolchevik, éditeur de la revue Proletarskaya Kul’tura, et Anatoli Lounatcharsky (1875-1933) –[au milieu], l’Italien Nicola Bombacci (1879-1945) [2e à partir de la droite] – qui virera au fascisme dans les années 30 – et l’écrivain allemand, membre de l’u.s.p.d., puis du k.p.d. (jusqu’à son exclusion en 1928), Wilhelm Herzog (1884-1960). Debout, de gauche à droite : les Suisses Walther Bringolf (1895-1981) et Jules Humbert-Droz (1891-1971), en blouse russe et portant la barbe (Photo : Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique / Archives de l’art contemporain en Belgique, n° 36599), Proletarskaya Kul’tura. (Пролетарская культура), n° 17-19, août-décembre 1920. [Autre source : Wikimedia Commons ] (Comments by Ph.B.).


War Van Overstraeten
Source:  War Van Overstraeten / door Urbain Van De Voorde. – Antwerpen : De Sikkel (voor het Ministerie van Openbaar Onderwijs), [1955]. – 16 p. [+ illustraties] – (Monografieën over Belgische kunst)
Source: Collection a.a.a.p.


War Van Overstraeten
Source: Digitale bibliotheek voor de Nederlandse letteren 


Le Petit parisien, quotidien du soir, 6 septembre 1923, p. 1
Source: Le Maitron , there delivered by Ph.B.


Adhémar Hennaut

Adhémar Hennaut, ca. 1950
source: “Left Wing” Communism – an infantile disorder? ; a further source is not given. This photo also on: Wikipedia Commons ; source given there: Adhémar Hennaut n'est déjà plus militant à cet âge. Il doit avoir atteint la cinquantaine. KAPANCI Sam, Entre sociologie et histoire. Parcours d’un militant communiste, Adhémar Hennaut, ULB (mémoire de maîtrise), Bruxelles, 2013, p. 53 (point de vue trotskiste, très coloré)


Cellenbroedersstraat 57

In the Brussels’ “Marollen”; left: Cellenbroedersstraat/rue des Alexiens 57, Brussels, since August 1923 the heart of Belgian communism; right: nowadays Het Goudblommeke in Papier/La Fleur en Papier doré, nr. 53-55; artists pub of long date; source: Collection a.a.a.p, October 2017


The Belgian Left / La Gauche belge / De Belgische Linkerzijde


Introduction

Little is known in Belgium about a proletarian internationalist mouvement before or during the First World War, and there was no representation at the Conferences of Zimmerwald  or Kienthal . A complicating factor was the linguistic struggle which also was a social question, and which was posed in many different manners in the different regions. The formation of a communist party started very late and Belgium was not represented on the first congress of the Communist International (March 1919); the group around Eduard Van Overstraeten  (War, 1891-1981), founded in November 1920 with some 200 members, became section of the Third International (1), and War Van Overstraeten himself was present as delegate at the Second and Third Congresses in Moscou; this organisation was soon pressured by the Communist International to merge September 1921 with the somewhat bigger “centrist” group “Les Amis de l’Exploité” around Joseph Jacquemotte  (1883-1936) and Charles Massart  (1877-1964), with, after unification, 535 members. It was a delicate fusion in which the Belgian Communist Left (which never identified itself with the German-Dutch Left) remained in the majority before being excluded, after a series of organisational manoeuvres, as late as March 1928; with the art painter War Van Overstraeten and the house painter Adhémar Hennaut as main representatives. The real and original importance of the decimised Belgian Left started, after another split with “trotskyism”, when Belgium became fertile ground for a confrontation between the German-Dutch Left and Italian Left in exile, with the bilingual Adhémar Hennaut as a central figure (2), while the equaly bilingual War Van Overstraeten drifted away towards a religious and a hard to define “volkisch” position, which even led to unfounded accusations against him for “collaboration” with the German Authorities during the Second World War for having participated with paintings in expositions in Germany. In fact, there were mostly individuals left without much contact between them, and they tried to survive for better times. After the Second World War, Adhémar Hennaut translated Pannekoek’s Workers’ Councils from Dutch into French, which, however, was not published.

References:

 Unless otherwise stated, all materials are from CArCoB / Dacob , Brussels; photographed for Fragments d’Histoire de la gauche radicale .


Some figures:

Number of members
 15 Sept. 192118 May 19221 Oct. 19221 Sept. 192315 Jan. 1925
Bruxelloise207184163187162
Liégoise71725010883
Verviers3730565446
Charleroi861278271161
Centre7766434652
Borinage812321855
Gand4948183191
Anvers282551
Namur----27
Totale535539472536728

In december 1924, before a campaign to recruit new members, there were 602 members, so in just a few weeks 126 new members adhered to the party, not because of sudden political clarity, most moreover because of the more “moderate” stance. It tipped the balance in favour of the rightwing of the party, and the left would finally be excluded in 1928. Also, in a report of 1925, War Van Overstraeten complained about the total absence of any organisational discipline, most of all in the Dutch speaking north of the country, particularly Gendt, but also Antwerps; and many members (some 30%) were not even in any way active. There are also some figures about the sales of the press over 1924, for the French language Drapeau Rouge only; printed: 1,631,270; sold: 1,253,074 (there were 52 issues a year, thus in average 24,097 a week); unsold (bouillonage): 378,196 (4).


Congresses:

  • p.c.b. (“War Van Overstraeten”)
    1. Brussels, 22 Mai 1920
    2. Brussels, 31 October - 1 November 1920
    3. Brussels, 8 Mai 1921
  • “Amis de l’Exploité” (“Joseph Jacquemotte/Charles Massart”)
    1. Brussels, 21 July 1920
    2. Brussels, 27 Februari 1921
    3. Brussels, 29 Mai 1921
  • Vlaamse federatie der b.k.p.
    • Gendt, 17 July 1921
  • Unification
    • Brussels, 3-4 September 1921
  • Unified Party p.c.b./b.k.p.
    1. Brussels, 1-2 April 1922
    2. Brussels, 17-18 November 1923
    3. Brussels, 24-25 January 1925
    4. Brussels, 5-6 September 1926
      1. National Conference, Brussels, 3-4 April 1927
      2. National Conference, Antwerps, 11-12 March 1927
    5. Brussels, called 4th Congres, 1-3 March 1929, also called the “Congrès de bolchévisation” (Congres of Bolshevisation) after the exclusion of the Left and ignoring the Congres of 1926

L’Ouvrier communiste, 1920-1921

L’Ouvrier communiste ; Organe du groupe communiste de Bruxelles, 1920-1921.

Microfilm available at CArCoB , Brussels, 1920-1921, and: Royal Library Brussels: (a) FS XLVIII 6141 D (Leeszaal - Tijdschriften en dagbladen), 1920, no 1; (b) II 99.949 D (Magazijn - Algemene Leeszaal), 1 mars 1920-24 sept. 1921; (c) MIC PERM 288 (Leeszaal - Tijdschriften en dagbladen), 1 mars 1920-24 sept. 1921; (d) Mic Perm 500 (Leeszaal - Tijdschriften en dagbladen); continued as: Le Drapeau rouge ; Organe du parti communiste belge.

 Monograph: En Russie soviétiste, 25 septembre 1918-15 octobre 1919 / S.-J. Rutgers – Bruxelles : Édition de “L’Ouvrier communiste” : impr. “Minerva”, 1920. – 39 p. (Bibliotheque Royal Bruxelles, boeknummer III 48.627 13 A – Magazijn - Algemene Leeszaal  FS XXVII 1126 A 8 – Magazijn - Algemene Leeszaal.

 Monograph: Le Mouvement capitaliste et Révolution russe / War Van Overstraeten, septembre 1921.


De Kommunistische Arbeider, Brussel, 1921

De Kommunistische Arbeider ; Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale).

Originals at Dacob ; microfilm Royal Library, Brussels; very incomplete; continued as: De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij.


Poster

First issue, 1921; source: Dacob , Brussels, Collection a.a.a.p.


De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 1 (20 mei)

Administratie de Redaktie adres: Kom. Arb. Drukkerij Reynaert, Pelikaanstraat 120, Antwerpen ; Geldelijk beheer, Strijdpenningen en Abonnementsgelden: A[lphons]. Dermul, Reep 9, Gent. Secr. Afdeel. Antw. Vl. Fred. b.k.p. (sectie 3e Int.). Frans Chappele, Everaertstraat 85-I, Antwerpen. Uitgever: E. Wackeniers, Antwerpen.

  • Manifest aan de Arbeiders en Arbeidsters in Vlaanderen!
  • Ekonomische kroniek : De toestand in Duitschland / E.D.
  • Koloniale beschavingspolitiek ; Voor en van onze zwarte broeders
  • Een der smartliederen van de Congoneger
  • Fransch lezende kameraden! Steunt ons broederorgaan! Abonneert u op l’Ouvrier communiste. Beheer: Rue Steenpoort 3, Brussel. Ook aan onze administratie op te geven.
  • De parlementaire cinema / C.S.
  • Syndicale beweging ; De strijd der vakbonden ; Een weinig uit het verleden / V.d.B.
  • Tien geboden voor arbeiders : Uit een vlugschrift uitgegeven tijdens de revolutiedagen in 1848
  • Uit en over Sowjet-Rusland
  • Cursus-Vergaderingen [Wekelijks te Antwerpen]
  • Berichten van beheer
  • Jeugdbeweging : De taktiek van de Jonge Wachten en onzen strijd / L.v.G.
  • Strijdpenning
  • Adressen
  • Bericht van de redaktieraad
  • Arbeiders en Arbeidsters! [Invullingsbillet]
  • Ekonomische heropbouw
    • Elektrifikatie-Rusland
    • De kolenproduktie stijgt
    • Sprekende cijfers [Moskou]

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 2 (28 mei)

Uitgever: E. Wackeniers, Antwerpen

  • Aan het Kongres van de kommunistische Internationale!
  • De Wereldreaktie en de Kommunistische strijd I / J.P.
  • Ekonomische kritiek : Eenige cijfers en feiten
  • Internationale beschouwingen over taktiek
  • Syndikale beweging : Over het geschil bij de Staatsarbeiders ; Oorzaken van het geschil / J.R.
    • Geestesgesteldheid der massa
    • Waar het verraad van de s.d. zich afteekend
    • Gevolgtrekkingen
  • Voorlichtingsrubriek : Uit belangrijke geschriften van onze voorgangers
  • Berichten en pijltjes
    • De koloniale slaven ontwaken!
    • De moderne Inquisitie!
    • Algemene werkstaking in Noorwegen
    • Internationale berichten
    • De strijdvloed
    • Tschecho Slowakye
  • 1° Gedeelte mengelwerk : De inwendige en uitwendige toestand van Sovjet Rusland / door N. Lenin [Wordt voortgezet]
    • De knooppunten van onze arbeid
    • Moeielijkheden der demobilisatie
  • Van en uit Rusland (Rosta)
    • Het Moscousche kolenbekken in 1921
    • Buitenlandsche handel
      • Uitvoer
      • Kultuur
      • De faculteit van Sociologtie te Moscou
      • De rol van de vakbonden
      • De nijverheidsconcentratie
  • Jeugdbeweging : (Theorie en Praktijk) ; De Jonge Wachten en de Kommunistische Jeugd
  • Adressen
  • Strijdpenning
  • Ons blad
  • Lezers en kameraden! [Boekhandel]
  • Opgepast! [Poststukken aangeslagen]
  • Aan de lezers! [Sovjet-sterren te koop]
  • Invullingsbillet

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 5 (18 juni)

Antwerpen: beheer, Pelikaanstraat 120; Gent: A[lphons]. Dermul, Reep 9; Audenaerde: Meulenmeester, N[ieuwe]. Bergstraat 46; Waereghem: Alfr. Vercruyse, Gaverke 96; Overbeken (Wetteren): E. de Graeve.

  • Naar links? Pas op Arbeiders / J.P.
  • Ekonomische kroniek : Het valutavraagstuk (2e vervolg) / E.D.
  • Syndikale beweging : Tegen uw leiders, Arbeiders, sluit de rangen! / Het e.k. der k.p.b.
    • Wie wil men treffen?
  • Is onze partij te gesloten?
  • Beschouwingen over Internationale taktiek III / Justus (Vervolg van het 3de artikel)
  • Berichten en pijltjes [Internationale toestand]
    • Noorwegen
    • Zweden en Denemarken
    • Polen
    • Engeland
    • Italië
    • Frankrijk
    • België en Holland
    • Amerika
    • India, Japan, enz.
    • In Japan
  • Koloniale beschavingspolitiek / J.G.
  • De inwendige en uitwendige toestand van Sovjet Rusland / door N. Lenin (Rede, gehouden op het 10° Congres van de Russische Communistitische Partij op 9 maart 1921 te Moskou) (Wordt voortgezet)
  • De Mijnwerkersstaking in Engeland (Slot volgt)
  • Uit en over Sowjet-Rusland
  • De krisis in de Duitsche Kommunistische Partij (De internationale beteekenis van de Duitsche gebeurtenissen) / door Karl Radek [Noot: Hoewel Radek zelve reeds een mea culpa aanhief in de Levi-zaak, achten wij het hier onzen plicht te zeggen, dat Radek een der voornaamste schuldige is in deze Duitsche kwestie. Zijn mede helpen aan de Heidelbergse thesen in 1919, zijn niet openlijk en sterk optreden tegen Levi toen dertijd, is een der groote fouten die zich nu wreken. Redaktie.

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 8 (9 juli)

  • Een kampioen voor “de” vrijheid [Strauss] / J.P.
  • De werkloosheid moet het graf van het kapitalisme zijn!
  • 11 Juli en de Vlaamsche klassenstrijd! / J.P.
  • Bedreiging-Opruiërij is geen revolutionaire politiek! [b.w.p.]
  • Ekonomische kroniek : Ekonomische toestand van België / E.D.
  • Syndikale beweging : De weg van de Engelsche revolutie (Vertaald uit “Die Rote Fahne”, 30-6-’21, Wien [Wenen]
  • Weer bedrogen [Vakbondspolitiek] / E.C.
  • Let toch op uw leiders! / [Karl Marx, De Spaansche Revolutie]
  • Het 3° Kongres van de Kommunistische Internationale / J.P.
  • Van week tot week : Wereldoverzicht
  • 6° Gedeelte mengenwerk : De inwendige en uitwendige toestand van Sovjet Rusland / door N. Lenin (Rede, gehouden op het 10° Congres van de Russische Communistitische Partij op 9 maart 1921 te Moskou) [Vervolg]
  • Voorlichtings rubriek : Proletarische Demokratie en Diktatuur
  • Jeugdbeweging : Kinderellende en kindersterfte / A.S.
  • Berichten
  • Strijdpenning
  • Opgelet

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 11 (30 juni)

Kameraden in West-Vlaanderen: Waereghen, Harelbeke, Iseghem, Oostende, Ronse, Audenaerde; Antwerpen, Gent; Abonnementenbeheer: Madam H. Veltman, Lange Kievietsstraat 57, Antwerpen; Afd. Antwerpen: A. Wackenier, Zilversmidstraat 5; Leuven: Leo Melsaert.

  • De haaien zijn in den omtrek (Sowjet Rusland in gevaar) / J.P.
  • Ekonomische Kroniek : Nijverheidscrisis in België / E.D.
  • De motie van het e.k. der Communistische Internationale [Parlementarisme] / Sekretariaat v/d b.k.p.
  • Syndikale beweging : Stakings-brekers
  • Het herinneringsfeest van de dood [4 augustus feestdag] / J.P.
  • “Broeder ik kon de brief niet aannemen…” ; Schets uit het Russische gevangenisleven / door Eugène Leviné (uit: Bremer Bürgerzeitung)
  • Attentie [Aan alle abonné’s en boekhandelaren buiten de stad! (Antwerpen)]
  • Van week tot week : Wereldoverzicht
  • Vrijdag 12 augustus spreekt te Antwerpen kameraad W. Van Overstraeten, afgevaardigde van de Belg. Kom. Partij naar het 3e Kongres van de 3° Internationale over: de toestand in Rusland, het Kongres en onze Wereldstrijd in Eldorado
  • Es ist erreicht (Het is bereikt!) (Een stukje natuurlijke historie van het soc. Dem. leiderschap). Aan Piet Somers! (Slot volgt)
  • Jeugdbeweging : De komende Internationale Jeugdweek!
  • Brochuren
    • Gorter, Imperialisme
    • Gorter, De Wereldrevolutie
    • Dr. Pannekoek, Darwinisme en Marxisme
    • Cetan, De Kommunistische School
    • Wolda, Anarchisme en Communisme
    • De organisatie van de verplichte Arbeid en de Arb[eiders]. legers in R[usland].
    • Brommert, Anarchisme en Communisme
    • Lenin, De Linksche Stroming
    • [Prominent ontbreken: Lenin, Staat en Revolutie, vertaling Gorter; en: Gorter, Open Brief aan kameraad Lenin]
  • Opgelet!

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 12 (6 augustus)

Kommunistische Arbeider

Derde Internationale, 1921; source: Dacob , Brussels

  • Vrijdag 12 augustus spreekt te Antwerpen kameraad W. Van Overstraeten, afgevaardigde van de Belg. Kom. Partij naar het 3e Kongres van de 3° Internationale over: de toestand in Rusland, het Kongres en onze Wereldstrijd in Eldorado
  • Krisisfonds en slavernij / J.P.
  • Ekonomische kroniek : Verdeeling van Arbeid en Kapitaal in de Belgische Nijverheid
  • Het kommunisme en het geweld!
  • Hulp aan Rusland?
  • Van week tot week  Wereldoverzicht
  • Parlementair revolutionisme [Tegen de leuze: “het parlement gebruiken als openbare tribune”] / L.v.G.
  • De vliegende drukkerij ; Dit stuk is een uittreksel uit het boek van Leo Trotzki “Rusland in de Revolutie van 1905” (Slot volgt)
  • Is het nog tijd voor feestvieren / G. Matthys
  • Voorlichtings Rubriek ; De oorlog om de olie die nadert! (Eerste stuk) (Wordt vervolgd)
  • Es ist erreicht (Het is bereikt!) (Een stukje natuurlijke historie van het soc. Dem. leiderschap). Aan Piet Somers! (2° stuk)
  • Tegen verplichte oefening : Tegen de Militarisatie der Jeugd / Uitv. Komiteit Kom. Jeugd van België
  • Jeugdgroep Antwerpen
  • Cursus Vergaderingen [Waereghen, Gent]
  • Aan alle abonné’s

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 14 (20 augustus)

Boekenlijst

Uitgebreide boekenlijst, 1921; source: Dacob , Brussels

  • Massa-meeting te Gent : De waarheid over Rusland ; De Internationale Jeugddag ; Sprekers: W. Van Overstraeten (Brussel) e.a. in de zaal Parnassus [Oude Houtlei 122]
  • Uitzichten en vooruitzichten / J.P.
  • Op voor de Kommunistische Jeugdweek 28 Augustus - 4 September / L.v.G
  • Syndikale beweging : Een oproep der Revolutionaire Syndicalisten ; Aan de Revolutionaire Vakbonden aller landen (Moskou, 7 Aug., De Roode Vak-Internationale is gesticht)
  • Leden der b.k.p. [Oproep]
  • Ekonomische kroniek : De hongersnood in Zuid-Oostelijk Rusland
  • De vliegende drukkerij : Dit stuk is een uittreksel uit het boek van Leo Trotzki “Rusland in de Revolutie van 1905” (Slot)
  • Een hagepreek / J.P.
  • Voorlichtingsrubriek : De oorlog om de olie nadert! (3e stuk) (Wordt voortgezet)
  • Opper Silezië (Vertaald uit: Die Rote Fahne, Wien)
  • Van week tot week : Wereldoverzicht
  • Jeugdbeweging (Antwerpen, Hoboken, St. Niklaas, Brussel, Waereghen, Gent; uit het Walenland: Roux [niet Reux], Verviers, Chetelineau
    • Hoboken: Albert Marneff, Fabriekenstraat 67, en Posseniers, Walstr. 15
    • Brussel: G. Vlasselaar, rue Nothomb 47, Etterbeek, en sekretariaat rue [de] l’Amigo 11 (Café Kome) [Vruntstraat ]
  • Binnenland : Onze Rusland-Meeting te Antwerpen [Kameraad Van Overstraeten spreekt voor het eerst Vlaamsch]
  • Ontwaking / F.
  • Onteigening der onteigenaars / J.
  • Kommunistische Jeugdweek 28 Oogst - 4 September
  • Boekhandel
    • Brommert, Kommunisme en Anarchisme
    • Ceton, De kommunistische school
    • H. Gorter, De Wereldrevolutie
    • Gorter, Het Imperialisme, de Wereldoorlog en de Soc. Dem.
    • Gorter, Klassenmoraal
    • Gorter, De grondslagen van het kom.
    • Marx-Engels, Het Kommunistisch Manifest
    • Kasacrow, Vakvereenigingen en Arbeidersraden
    • Bela Kuhn, Op de bres voor het Kommunisme
    • Loenatscharsky, De taak der arb. klasse op het gebied van de cultuur
    • Sowjet wetboek (1 en 2)
    • Radek, Het Socialisme van Wetenschap tot daad
    • Trotzki, Arbeid discipline
    • Trotzki, De Sowjetmacht
    • Lange, De Duitsche vakbew. gedurende 1914-1919
    • Varga, De Proletarische diktatuur
    • Lenin, Het groote initiatief
    • Lenin, De diktatuur van het Proletariaat
    • Lenin, De linksche strooming
    • Lenin, Staat en Revolutie
    • Pannekoek, Darwinisme en Marxisme
    • Soep, A.B., Nationalisme of Internationalisme
    • Wolda, Anarchisme en Communisme
    • Sterringa, Wat willen de Kommunisten
  • Cursus [Waereghem en Gent gaan niet door]
  • Opgelet

De Kommunistische Arbeider : Orgaan van de Vlaamsche Federatie der Belgische Kommunistische Party (sectie van de IIIe Internationale), Jrg. I (1921), nr. 15 (27 augustus)

  • Katholicisme en Kommunisme
  • Ekonomische kroniek : Kapitalistische moeilijkheden / E.D.
  • Van het negerdorp naar de hemel (Indrukjes in Oostende) / J.P.
  • “De Kinderziekte” van Lenin [Kritische bespreking]
  • Engeland
  • Van week tot week (Kort overzicht)
  • Voorlichtings Rubriek : De oorlog om de olie nadert! (4e stuk) (Wordt voortgezet)
  • De zedelijke grondslag van het Kommunisme / J.P.
  • Op voor de intern. Jeugdweek van 28 Oogst tot 4 September ingericht door de Kommunistische Jeugdinternationale
  • Het grooter getal Vrouwen dan Mannen in Europa
  • Jeugdbeweging : De Jeugd en de Kommunistische strijd / J.P.
  • Leden der b.k.p. : Helpt de Jeugd in het welslagen der agitatieweek
  • Binnenland : Onze Rusland steun begint te vloeien : Schatbewaarder: Mattieu, Rue d’Amigo 11, Brussel
  • L’Exploité : einddoel wijsbegeerte!
  • Strijdpenning
  • Boekhandel
  • Kommunist. Jeugdweek 28 Oogst - 4 Sept.
  • Opgelet!

Le Drapeau Rouge, 1921-1924


De Roode Vaan, 1921-1924

De Roode Vaan

First issue, 1921; source: Dacob , Brussels

De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij
Originals at Dacob .


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1921), nr. 1 (24 september)

Administratie en redaktie: Dambruggestraat 138, Antwerpen. Geldelijk beheer, Strijdpenningen en Abonnementsgelden: A[lphons]. Dermul, Reep 9, Gent. Boekhandel: Mad. H. Veltman, Lange Kievietsstraat 57, Antwerpen. Verantwoordelijk uitgever: F. Toch, Eugène Joorststraat 1, Borgerhout, Antwerpen. Druk: Jos. Reynaert, Pelikaanstraat 120, Antwerpen.

Protestmeeting tegen de uitzetting van A.B. Soep te Antwerpen

Op 1 oktober verschijnt eveneens Le Drapeau Rouge


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1921), nr. 2 (1 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1921), nr. 4 (15 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1921), nr. 14 (31 december)

Redaktie: Bierstraat 56, Gent


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1922), nr. 16 (8 januari)

Administratie en Beheer: Alphons Dermul


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1922), nr. 24 (4 maart)

Redaktie: Jef Horow, Dambruggestraat 138, Antwerpen


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1922), nr. 26 (8 januari)

Redaktie en administratie: Jef Horowitz, Dambruggestraat 138, Antwerpen


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. I (1922), nr. 31 (22 april)

Deze aflevering twee in plaats van vier bladzijden


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1922), nr. 12 (9 december)

[Lijst van verspreidingspunten]

  • Halluin: kam. Derens, Maison du Peuple
  • Meenen: gezel Picavet, Moeschroenstr. 45
  • Harelbeke: bij de gekende kameraden
  • Waerghem: bij de gekende kameraden
  • Audenaerde: kam. De Meulemeester, Nieuwe Bergstraat 46
  • Oostende: Kam[erade]n. M. Daneels en Massenhove
  • Wetteren: kam. E. de Graeve, Overbeke
  • Aalst: bij de gekende kameraden
  • Gent: kam[erade]n Verkest, Windmolenstraat 6; K. Matthijs, Bierstraat 65; Van Doorn, Rooigemstraat 96; H. Dermul, Reep 9

De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 16 (6 januari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 17 (13 januari)

De “Linksche” stroming / Lenin [Uittreksel[


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 18 (20 januari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 19 (27 januari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 23 (24 februari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 24 (3 maart)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 25 (10 maart)

Groote Samenzwering tegen de Veiligheid van den Staat. Een 50-tal Kommunisten uit het heele land aangehouden. Jacquemotte, Van Overstraeten, Polk, Van De Sompel e.a. in hechtenis genomen.


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 32 (28 april)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 34 (12 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 35 (19 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 36 (26 mei)

Fr. Toch, Blijde Inkomststraat 78, Borgerhout


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 42 (7 juli)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 45 (28 juli)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 (1923), nr. 46 (4 oogst)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 48 (18 oogst)

2 p; wegens overbrenging [van Antwerpen] naar Brussel, Kam. Hennaut, Cellebroedersstaat, 57-59, Brussel

Verantwoordelijk uitgever: S. Wesley, Cellebroedersstraat 57-59, Brussel


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 49 (18 oogst)

Cellebroedersstraat 57-59, tevens boekhandel (nr. 57) en centraal lokaal


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 50 (1 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 51 (8 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 52 (15 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 53 (22 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 54 (29 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 55 (6 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 56 (13 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 57 (20 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 58 (27 oktober)

1000ste abonnement bereikt

Boekhandel, veel langere lijst: wél Henriette Roland Holst-van der Schalk; Gorter en Pannekoek afwezig, veel literaire boeken en brochures


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 59 (3 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 60 (10 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 61 (17 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 62 (24 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 63 (1 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 64 (8 december)

Uitgevers: De Socialistische Uitgaven (J. Jacquemotte, Cellenbroedersstraat 57-59, Brussel


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 65 (15 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 66 (22 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 2 [1923], nr. 67 (29 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 1 (5 januari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 2 (12 januari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 3 (19 januari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 4 (26 januari)

Lenin is dood, 1924

Lenin is dood, 1924; source: Dacob , Brussels


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 5 (2 februari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 6 (9 februari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 7 (15 februari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 8 (23 februari)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 9 (1 maart)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 10 (8 maart)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 11 (15 maart)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 12 (22 maart)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 13 (29 maart)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 14 (5 april)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 15 (12 april)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 16 (19 april)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 17 (26 april)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 18 (3 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 19 (10 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 20 (17 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 21 (24 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 22 (31 mei)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 23 (7 juni)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 24 (14 juni)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 25 (21 juni)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 26 (28 juni)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 27 (5 juli)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 28 (12 juli)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 29 (19 juli)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 30 (26 juli)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 31 (2 oogst)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 32 (9 oogst)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 33 (16 oogst)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 34 (23 oogst)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 35 (30 oogst)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 36 (6 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 37 (13 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 38 (20 september)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 39 (27 september)

Brochure: Jonge arbeider, Verdedig U! / door W. Van Overstraeten [Tevens in het Frans verschenen als: Défends-toi jeune travailleur / War Van Overstraeten. – Bruxelles : Éditions socialiste, 1922. – 32 p.]


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 40 (4 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 41 (11 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 42 (18 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 43 (25 oktober)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 44 (1 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 45 (8 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 46 (15 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 47 (22 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 48 (29 november)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 49 (6 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 50 (13 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 51 (20 december)


De Roode Vaan : Vlaamsch Orgaan der Belgische Kommunistische Partij, Jrg. 3 [1924], nr. 52 (27 december)


Bulletin communiste, 1924-1933


Contre-courant, 1927-1929


Le Communiste, 1928–1932


Que veut l’Opposition du parti bolchevik russe ? Que veut le groupe d’opposition du Parti communiste de Belgique / War Van Overstraeten, 2022 (1928).


De Kommunist, 1928-1932


 De Kommunist, Orgaan van de Oppositiegroep van de K.P.B. – (1928), nr. 1 (24 maart)

Opstel en beheer: A. Hennaut, Graystraat 64, Etterbeek, Brussel; Uitgever: W. van Overstraeten, Boomstraat 6, Brussel

  • De vraagstukken van de oppositie in de k.i. : De vastheid van de oppositie / W. Van Overstraeten
  • De jacht op de kommunisten [Louis Parent van de Kommunistische Jeugd te Seraing]
  • De landelijke Konferentie der Partij [11 en 12 maart, over de oppositie in de Russische Kommunistische Partij en in de Kommunistische Internationale]
  • Bedriegen en beliegen [Aanval van Eekelaars? op Van Overstraeten] / Invalied
  • Gent : Groote tegensprekelijke meeting. Sprekers: W. Van Overstraeten, Van Dooren en Melckebeke]
  • De staking der Antwerpsche scheepsherstellers / Prola
  • In den a.d.b. : Een wel gelukte manifestatie voor het bondsgebouw / Een ooggetuige
  • Op de Landelijke Konferentie der k.p. : De verklaringen door de oppositie afgelegd [met 47 ondertekeningen, waaronder Van Overstraeten en Hennaut]
  • De IXe zitting van het u.k. [=Uitvoerend Kommitee] der Kommunistische Internationale / Kempenaar
  • Uit het land [Gent, Yperen]
  • Internationale Roode Hulp

 De Kommunist, Wekelijksch Orgaan van de Oppositiegroep van de K.P.B. – (1928), nr. 7 (5 mei)

  • Amerika en de vrede / A.H.
  • In de Kempische nijverheidsstreek : Staking te Overpelt-Lommel
  • Leest en verspreidt : Wat wil de Oppositie der Russische Bolsjevistische Partij? : Wat wil de Oppositie der Belgische Kommunistische Partij?
  • Amnestie : Van Cauwelaert, Boedt en Somerhausen door Janson beet genomen
  • Hoe de stakende scheepshersteller te Antwerpen onderkropen worden : De uitbreiding van de staking dringend noodig
  • Voor een internationaal eenheidsfront van havenarbeiders / Eenige bewuste bondsleden
  • Op een goeden weg, maar volhouden!
  • In de a.d.b. : Van Berckelaer er in geloopen / Een diamantbewerker
  • De “Nation Belge” over de gele koorts in Matadi / Baluba
  • Bij de textielarbeiders te Gent / D.P.
  • Kameraden! Sympathisanten! Wordt abonnent van “De Kommunist”
  • Modern kolonialisme
  • Internationale Kroniek : De Fransche verkiezingen. Het Britisch-Egyptisch konflikt / Edol.
  • De autofabrikatie in Frankrijk
  • Het schrikbewind in Japan
  • De ekonomische vooruitzichten der Vereenigde Staten
  • i.h.r. Fazekas met den dood bedreigd
  • In Albanie : Wat beteekenen de Engelsche tusschenkomsten?
  • Uit het land : Gent, bij de dokkers / H.L.
  • Bij Dierman : D.J.
  • Nog het geval der Afrikalaan : D.J.
  • In het centrum : Een toevallige toehoorder
  • Een Mei te Gent / J.
  • Jeugdkroniek / Ten strijde voor onvoorwaardelijke Amnestie / IJzerklopper
  • Steunpenning

 Monograph: Wat wil de oppositie der Russische bolsjewistische Partij?&nbsdp;: Wat wil de Oppositiegroep der Kommunistische Partij in België? / War Van Overstraeten. – Ukkel : Uitgave van de Oppositiegroep der k.p.b., s.d. [1928], 32 p.


 De Kommunist, Wekelijksch Orgaan van de Oppositiegroep van de K.P.B. – (1928), nr. 11 (2 juni)

  • Het Stalinisme verandert niet / Van Overstraeten
  • Koloniaal banditisme : Een schandaal op til / Baluba
  • Nieuwe bezwarende dokumenten voor de aktivisten
  • Naar de Van Extergem betooging! [“De bourgeoisie, de Vlaamschhaters, in een woord onze rasse- en klassevijanden moeten weten dat het Vlaamsche proletariaat van zijn taak bewust is en dat het met nieuwe moed de strijd voorziet.”]
  • De krisis van het kommunisme : B. Rusland en wij (Iets over de politieke psychologische geschiedenis) / A.S. (wordt vervolgd)
  • Uit lang vergeten tijden… : Politiek van vleesch-in-de-pot [reactie op de brochure De Gentsche Dokkers] / Rood Front
  • Een oproep tot strijd : Voor betere loonen aan de Antwerpse haven [tekst van een in Antwerpse haven verspreid manifest]
  • Boucharine heeft ruzie met Marx gehad / Korrektor [De Volksgazet, L. Bertrand, verwisselt Boucharin met Bakoenin]
  • Reformistische vakvereenigingskongressen
  • De socialistische eisch van 10 frank pensioen daags : Aftroggelarij op groote schaal / Van Dooren
  • Internationale Kroniek : Het Balkan-broeinest / Edol.
  • De staking op den Boven-Rijn
  • Uit het land
    • Gent : Senator toch in de Kerkstraat
    • De narrenstreken onzer Socialisten / Pier Kop Afwringen
    • Poortjes Meeting. Donderdag, 7 juni, in de Hamerstraat ’s avonds. Sprekers: Van Dooren, De Meyer
    • Verboden te Wateren / Rood Front
  • Jeugdkroniek : De inzet van het Kongres der Socialistische Jeugdwachten en Jeugdgroepen / J.M.
  • Anseele op de Vrijdagsmarkt voor de Arbeidersjeugd

 De Kommunist, Wekelijksch Orgaan van de Oppositiegroep van de K.P.B. – (1928), nr. 16 (7 juli)

Uitgever: W. Van Overstraeten, Meelbloemstraat, 22, Ukkel.

  • In en om den strijd der Antwerpse dokkers / A.H. [Adhémar Hennaut]
  • Prestige bovenal!
  • Het opportunistisch werk der IIIde Internationale in de revolutionaire beweging : Het Hoof[d]bestuur van de Belgische afdeeling der Internationale Roode Hylp ontbonden [Was afwezig: Van Extergem]
  • De krisis van het kommunisme (I) : Uitzichten en vooruitzichten (Slotbeschouwing) / A.S. [Abraham Soep?], Mei-Juni 1928, Rijswijk, Zuid-Holland
  • qq Juli 1928 / Jef Van Extergem
  • Antwerpen : 11 Juli-herdenking [Borms, Vlaams nationalisme] / Het Komiteit voor Amnestieactie, de secretaris: Bert Devisschere
  • Hoe de solidariteitsaktie der Gentse dokkers belemmerd wordt / Vulcan
  • Reaktie is troef!
  • Concentratie, ook oorlogsvoorbereiding
  • Een vraag [Solidariteit met Jef Van Extergem]
  • Internationale kroniek : Het pakt van Mister Kellogg / Edol.
  • Koloniale kroniek : De b.w.p. en de negers / Baluba
  • Nederlandsche letteren : Ernest Claes / Jan Hoeneveld
  • Uit het land
    • Gent
      • Verzet bij de metaalbewerkers
      • Onze meetings op de Voetweg
      • Onze meeting aan de Dokken
      • De «Roode Vaan» de Vlaamsche nationalisten en de internationale Roode Hulp [Van Extergem, de nationalisten en de Stalinisten]
      • De staking bij Feyerick / Textiel
      • Poortjesmeeting, sprekers: Lamotte, De Meyer, Van Dooren
      • De staking in de pyrietfabriek
      • Boekhandel [Verdachtmakingen door Verraest] / V.D. [Van Dooren?]
      • Schaamteloze verrader! [A. Verschraegen, Jan De Cock, Frans Loch en anderen] / E[e]n oude dokker
      • Wie zijn nu de verdeelers? / Vulcan
    • Ledeberg
      • Staking Van Acker / Textiel
    • Antwerpen
      • Op Bell-telephone / Echo
  • Is verschenen: Wat wil de oppositie der Russische Kommunistische Partij?
  • Steunpenning

 De Kommunist, Wekelijks Orgaan van de Kommunistische Oppositie der B.W.P. – 2e Jaargang (1928), nr. 18 (21 juli)

  • Vlaamsche zelfstandigheid en kommunisme / A.H. [Adhémar Hennaut]
  • De strijd aan de Antwerpse haven dient voortgezet te worden / Eenige bewuste havenarbeiders
  • De krachttoer tegen de Internationale Roode Hulp : Het geknoei tegen het uitvoerend Komiteit (Wordt vervolgd)
  • Koloniale kroniek : Holle bombast op het Kongres der b.w.p. / Baluba
  • De Belgische kroonprins te Brugge uitgefloten [Joris van Severen]
  • Een verdacht optreden van Barbusse
  • Ditjes en datjes
    • Het legervraagstuk
    • Het kongres der b.w.p.
    • Een senator die zich uitslooft
  • Internationale Kroniek
    • De sociaal demokatie als steunpilaar van Prima de Riviera - Joynson Hicks en het pakt van Mister Kellogg  Edol.
    • De moeilijkheden met de graanlevering in Sovjet-Rusland [vertaald uit Fahne des Kommunismus via Klassenstrijd, Hollandsch revolutionair tijdschrift]
  • Uit het land
    • Gent / Vulcan
    • Poortjesmeetings [Zandstraat, sprekers Lamotte, Van Dooren, De Meyer]
    • De gaaien aan de filature et tissage reunis als broodroovers aan ’t werk / Vulcan
    • Verschraegen krijgt zijn diploma van de dokbazen voor zijn rattenwerk
    • Van Vettekleppe tot zwanenridder / Bergota
  • Yperen
    • Rationalisatie op het Spoor
  • Steunpenning [Yper, Harelbeke, Mechelen, Assche, Antwerpen, Hoboken, Deurne, Heyst, Gent
  • Adressen die iedere kameraad goed moet onthouden [Nationale secretaris der Oppositiegroep: War Van Overstraeten, Meelbloemstraat, Ukkel; Redactie en Beheer van «De Kommunist»: A. Hennaut, Graystraat 64, Etterbeek; Stortingen: Clem. du Mortier, Brussel; Internationale Roode Hulp, afdeling Vlaanderen: «Arbeidershuis», Noordkaai 51, Gent]

 De Kommunist, Orgaan van de Oppositiegroep van de K.P.B. – (1929), nr. 19

Gelden storten op postchekrekening: 1146.55, Clémentine Dumortier

  • Reformistische Vakvereenigingskongressen : Wat dient uitgeroeid te worden / A.H.
  • Nog over Cyriel Buysse : Litteratuur en Kommunisme / A.S. [Naar aanleiding van het in ons vorig nummer gepubliceerd artaikel van onzen kameraad De Meyer, stuurde deze medewerker A.S. volgende bemerkingen]
  • Nota aan onze Abonnenten
  • Gevangenisleven in België : Werk en Loon
  • Boekennieuws
  • Internationale kroniek : De Xe verjaring van de Statenbond : Mac Donald op reis
  • Het 61e Kongres der engelsche vakvereeniging
  • Het Kongres van de C.G.T.U.
  • De omkoopbaarheid der groote pers
  • Nog het Russische Chineesch konflikt : Wat Trotsky er van zegt
  • Uit het land : Gent : Wat gebeurt er in «De Pamd»
  • Aan de Antwerpsche haven : Rond een jubileum [Bond van Transportarbeiders]
  • Steunlijst

 De Kommunist, Maandblad der Kommunistische Oppositie – Derde jaargang, nr. ?, december 1930

Opstel en beheer: Manebruggestraat 229, Deurne-Zuid. Verantw. Uitg. J. V.d. Helst, Handelsstr. 90

  • Kroniek : De “val” van Jasper. – Een vennootschap zonder liefde. – Albeert de man van de socialisten. – Een front en ten strijd (26-11-1930)
  • “De Kommunist” verschijnt weer (Geldelijke moeilijkheden dwongen er ons toe het verschijnen van “De Kommunist” een tijd lang te onderbreken)
  • Het peritionement voor betaald verlof : Kiesmanoeuver der b.w.p.
  • Kommunisme en Nationaal-Solidarisme&nbp;: Het geval De Meyer / W. Van Overstraeten
  • Steunpenning (Antwerpen-Gent)
  • Internationale Kronijk : De staking der Berlijnsche metaalbewerkers, het verraad van de sociaal-demokratie. – Onmacht en bluf der Stalinisten. – Een «Roode» metaalbewerkersbond. – Nieuws over de Sowjet-Unie / Edol.
  • De “Socialistische strijd” wordt weer wakker / L.P.
  • Vakbeweging
    • Aan de Antwerpse haven : De afsluiting van het havenbedrijf / Eenige bewuste dokkers
    • Bij de Gentsche Dokkers / B.M.
    • Van de Rupelboord : Het conflict op de draadfabrieken van Hemixem / Rupelzoon
    • De crisis in de Diamntnijverheid / A.D.B.-er
  • Brief uit Moskou : Zinovief ter eere / (Vérité)
  • De herdenking der Russische October Revolutie : Een geslaagde meeting te Antwerpen
  • De Begische en Internationale Oppositie
  • Brief van het Uitvoerend Comiteit aan Kam L. Trotsky
  • Het antwoord van Trotsky, Bûyükada, 12 oktober 1930 : Aan het uitvoerend Bureel van de Belgische Oppositie. Afschrift aan het Internationaal Sekretariat, aan Parijs en aan de afdeeling Charleroi van de Oppositie [Fractiebreuk tussen Trotskisten en Linkscommunisten (Adhémar Hennaut)]

 De Kommunist, Maandblad van de Kommunistische Oppositie. – 4e jaargang (1931), nr. 2 (februari)

Verantwoordelijk uitgever: J.V.d. Helst, Handelstr. 90

  • Kronijk. – Parlementair Jan Klaassenspel. – Op tegen het patroonoffensief
  • 15 januari 1919 – 21 januari 1924. – Lenine -Liebknecht - Luxemburg
  • Leest: De Nieuwe Weg, Onafhankelijk Revolutionair Socialistisch Maandschrift [in Nederland, onder redactie van a.o. Henk Sneevliet]
  • Kristene sociaal democratische komplimentjes [Delvigne]
  • Over Nationaal Solidarisme :Hun leer [Joris Van Severen, Wies Moens] / W. Vanoverstraeten [Van Overstraeten]
  • Nog over Nationaal Solidarisme / [Een jonge kameraad]
  • Internationale Kronijk : De bloedige onderdrukking in Indo-China door het Fransche Imperialisme
  • In de diamantwereld : Over medezeggenschap der leden in de a.d.b. (In ons volgend nummer gaar wij voort)
  • Het gemeentebestuur van Brasschaet heeft de krisissteun afgepakt van de werkloozen en deze verplicht aan een loon van 4 fr. per uur te doen werken. Schep maar op moeder de vrouw! Men ziet dus de openbare machten, te zamen met het kapitalisme in zijn geheel overgaan tot den aanval op de loonen. Ondanks schepencollege’s, gemeenteraden en bestendige deputaties, waar onze reformisten in babellen [babbelen?] maar niet het minst druk door de massa doen opvoelen, wordt den aanval op de loonen doorgevoerd
  • Steunlijst voor februari
  • Te Antwerpen is «De Kommunist« te verkrijgen bij de volgende boekhandelaars: Jolie, Beeldekensstraat; Madou, Duinstraat; Wijns, Provinciestraat; Seghers, Paardenmarkt; Van Tasselt, Nationalestraat; Boekhandel Geuzenstraat; Boekhandel Kloosterstraat
  • Franschlezende kameraden. Leest: Le Communiste, Het Fransche Maandblad der Kommunistische Oppositie. Redaktie-administratie: 114, Onafhankelijkheidsstraat, Molenbeek-Brussel
  • Vakbeweging
    • Tegen het kapitaals offensief : De strijd moet los!
    • Aan de Antwerpse Haven : Havenarbeiders / Eenige bewuste Bondsleden
    • Bij de Markeerders / ’Ne Marquer
    • Bij de Zeelieden : Het leven en aanwerven der zeelieden / Een zeeman
    • Het scheepsherstellersbedrijf / Een die het weet
    • Bij de Antwerpse Metaalbewerkers / IJzerbijter
    • Onderschrift
    • Uit Gent : Ons antwoord aan Pierlala («Aan de kommunisten wenschen wij dat ze wat meer bloeddorstig zijn» (Pierlala))
    • Vooruit [tijdschrift met lokalen] / V.D.
    • Gentsche Dokkers (De reformistische leiders in hunrol. Verkest moet eerst zijn «Partij» raadplegen. Wat de Gentsche dokkers moeten doen / B.M.
  • De puntjes op de i’s (Stalinistisch gewauwel over de Berlijnsche Metaalstaking)
  • Over ons

Vlugschriften, 1928

 Dokkers trekt uw oogen open! [Dokkersstaking van 1928]


L.C.I./B.I.K., Circulaire/Rondschrijven, 1932

fr | nl |  l.c.i./b.i.k., Circulaire/Rondschrijven, 1 Mars/1 maart 1932

  • Ligue des Communistes Internationalistes (L.C.I.). Etterbeek, le 1er Mars 1932. Circulaire aux groupes et correspondants de la Ligue
  • Voorstellen van de Groep Brussel vor het kongres van 20 en 21 febr. a.s.
  • Bond van Internationale Kommunisten (B.I.K.). Etterbeek, 1 maart 1932. Rondsch[r]ijven aan de afdeelingen en briefwisselaars

Bulletin de la Ligue des communistes internationalistes, 1932-1939


Bulletijn van de[n] Bond van Internationaal-Kommunisten, 1935-1939

...


 Bulletijn, uitgegeven door de Bond van Internationaal-Kommunisten (B.I.K.), Jrg. 2 (1936), Nr. 4 (April)

Opstel: Fr. Van Cronenborch, Langstraat, nr. 74, Borgerhout; beheer: Leo Smets, Antwerpsche Steenweg, nr. 51, Mechelen

  • De verbreking van het Locarno-pakt en de arbeidersklasse
  • Het verdrag van Lateraan. Her Vaticaan en het Italiaans-Ethiopisch konflikt

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (1937), nr. 1 (januari),

Beheer: V. Martens, Onafhankelijkheidsstraat 114, Molenbeek [Brussel]. Opstel: A. Hennaut, Steenweg op Waterloo 468, Elsene (Brussel)

  • Rexistische aftocht of demokratisch verval / A.H. [Adhémar Hennaut]
  • De imperialistische oorlog en de arbeidende klasse / F.V.C. [Frans Van Croonenborch]
  • Discussie Tribune. De Marxistische opvatting der Partij / Exil.
  • Over de gebeurtnissen in Spanje (wordt vervolgd)

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (1937), nr .2 (februari)

  • Ministerkrisis en stakingen / A.H. [Adhémar Hennaut]
  • De Bond en de gebeurtnissen in Spanje
    • Resolutie-ontwerp over de Spaansche kwestie / A. Hennaut
    • Resolutie-ontwerp over den Spaanschen oorlog / Jehan [Jean Melis]
  • De toestand in Spanje (Begin van dit artikel in het voorgaand nummer) / A.H.
  • Steun Einde 1936/1937

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (1937), nr. 3 (maart-april)

Opstel en beheer: H. de Breuck, St.-Jansplaats 63, Antwerpen

  • Het einde van een samenwerking
  • Bekentenissen en tegenstrijdigheden bij de sjacher-politiekers
  • “Leve de grondwet!”
  • Het standpunt van de Bond tegenover de verkiezingen van 11 april
  • Over de aanstaande verkiezingen

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg.&nbsdp;3 (1937), nr. 6 (juni)

  • De arbeidersgevechten in Katalonië
  • Manifest van de Liberale [Libertaire] Jeugd [van Katalonië]
  • “Communisme”
  • [Bijlage vlugschrift:] Klassenstrijd in Spanje

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (juli), nr.&nhbsp;7 (juli)

  • Onheilspellende “incidenten”
  • Over amnestie
  • Algemeene beschouwingen over Spanje [eind ontbreekt]

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (1937, nr. 8 (augustus),

  • De ontaarding van het Sovjet-régime
  • Verslag over besprekingen met verwante groepen

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (1937), nr. 9 (september

  • In republikeinsch Spanje voert de reaktie den hoogsten toon
  • De oorlog zonder oorlogsverklaring en de lijdzaamheid der arbeidersorganisaties
  • De moord op Andreas Nin
  • Korporatisme, beroepsorganisatie en verplichtende verzekering tegen werkloosheid
  • Onder ons [steun en financiën]

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 (1937), nr. 11 (november)

  • Het einde van het experiment Van Zeeland
  • Wat er van de Russische revolutie geworden is [M. Yvon]
  • Massabeweging en de “voorhoede”
  • “Wilde staking”

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 4 (1938), nr. 1 (januari)

  • De wissels op de regeering en wat ze waarde zyn
  • Antwoord op besluiten
  • In de republikeinse gevangenissen
  • Hulp voor de Spaansche revolutionairen
  • Het klassekarakter van de sociale voorzieningen in Rusland
  • Het “Belgisch Vakverbond” en zijn nieuw statuut

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 4 [=4] (1938), nr. 7 (juli)

Opstel en beheer: Fr. Van Croonenborch

  • Spanje en de vrede in Europa
  • De Spaanse republikeinsche leider door henzelf geschilderd
  • Naar aanleiding der meeting van eersten minister Spaak te Mechelen
  • Over de aansluiting van de Russische vakbonden
  • De terugkomst van M. de Man
  • Mynheer Lahaut, de patriot van gisteren, vandaag en morgen

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 3 [-4] (1938), nr. 8 (augustus)

  • Weg met de Patriotards!
  • Revolutionnair-Defaitisme (I)
  • Steun aan de Spaansche revolutionairen
  • Nog voorradige brochures
  • Bijdrage tot de Diskussie over de aanstaande verkiezingen
  • De strijdkomitees der “wilde” stakingen (slot, hele artikel overgenomen van de g.i.c.)

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 4 (1938), nr. 9 (september)

  • De Belgische buitenlandsche politiek [P.H. Spaak]
  • In memoriam Alphonse Triffet
  • Het anarchisme in de revolutie
  • Het proces van de p.o.u.m.
  • De verkiezingen
  • Steun aan de slachtoffers der republikeinsche reaktie in Spanje
  • Steun aan het Bulletyn
  • Over de beteekenis der wilde stakingen (reactie op het artikel van de g.i.c.) / L.B.

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 4 (1938), nr. 10 (oktober)

Opstel en beheer: Fr. Van Croonenborch, Langstraat 74, Borgerhout

  • Vrede in afwachting van oorlog [Manifest]
  • Verslag over de nationale vergadering van 18/9/38
    • 1. De gemeenteverkiezingen
    • 2. Brief van de p.o.u.m.
    • Vraag tot onderhoud met afgescheurde leden van de r.s.p.
  • Steun aan de slachtoffers der republikeinsche reaktie in Spanje
  • Steun aan het Bulletyn
  • Het failliet eener beweging [De Vlaamsche Socialistische Anti-Oorlogsliga]
  • De gemeenteverkiezingen van 1938. Bydrage tot discussie / A. Hennaut, september 1938
    • De b.w.p. en de b.k.p.
    • De r.s.p.
    • Besluit

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 4 (1938), nr. 11 (november)

  • De4 oorlog voorloopig vermeden
  • Het proces van de p.o.u.m.
  • Over wilde stakingen
  • De gemeenteverkiezingen van october / D.
  • De nedergang der anti-oorlogsliga
  • … Wat wenschen onze socialisten nog meer om Franco-Spanje als beschaafde mogendheid te erkennen?
  • Steun aan het Bulletyn

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. 4 (1938), nr. 12 (december)

From here on, the publication looks very much like Radencommunisme published in Amsterdam, mimeographed by Jan Hobijn

  • Burgos en de b.w.p.
  • De nederlaag in Frankrijk
  • De anti-semietische nachtmerrie
  • Steun aan het Bulletyn
  • Party en arbeidersraden / L.B. [?]

 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


 Bulletijn van den Bond van Internationaal-Kommunisten, Jrg. (),


L’Internationaliste, 1945-


Entre deux mondes, 1946


Arbeiderswil, 1946


B.I.K. / L.C.I.; a bilingual group in Belgium

The g.i.c. had some influence in Belgium; there were small groups in Antwerps, Brussels, Gendt, Mechlin, Seraing-Ougrée and Verviers, of which very little is known; in Dutch they published “Bulletyn/Bulletijn”.

They formed the Bond der Internationaal-Kommunisten van België (also Bond der Internationale Kommunisten), and also “Liga”; which also published in French as the Ligue des Communistes Internationalistes (5); there is also mention of a Internationale Arbeiders Raden Vereniging (1938).

Eight institutions in Belgium may conserve publicly available collections of interest:

Also see: Un siècle de Gauche communiste « italienne »  (1915-2015) : (Suivi d’un) Dictionnaire biographique d’un courant internationaliste / Philippe Bourrinet. – Paris : Éditions moto proprio (我的摩托车出版社), 2017. – 493 p.


Participants

 — Bondas Florent, Joseph, (-); (named in the biography of Cerneels).


 — De Breuk, H., (-); St. Jansplaats, nr. 63, Antwerpen, uitgever van Bulletijn, Bond van Internationaal Kommunisten, maart-april-1937.


 — Cerneels, Petrus, named Eugène (-); Seraing-Ougrée.


 — Deschamps (-); Verviers.


 — Dorremans (-); dockworker; Antwerps (Antwerpen).


 — Du Mortier / Dumortier, Clémentine (-); Brussels, mentioned in 1928-1929 in “De Kommunist”.


 — Gauthy, Marcel René (1919-); Verviers; “Dossiers”, 0977, 9 pièces


 — Goossens (-); Gent


 — Hennaut, Adhémar (1899-1977); Elsene/Ixelles (suburb of Brussels); bilingual house painter, worked several years as ship-painter in Rotterdam, until 1928 member of the p.c.b.; later an intermediary between the German-Dutch and the Italian Left, particularly since 1936, translated from Dutch towards French, part of his papers was conserved in the u.l.b., transferred to CArCoB  (search on “hennaut”); “Dossiers”, 2351, 1 piège, and Amsab-i.s.g. . Also see: Notice hennaut, Adhémar Joseph Auguste  / Sam Kapanci, version mise en ligne le 5 avril 2015, dernière modification le 12 février 2022.

Adhémar Hennaut Adhémar Hennaut, ca. 1950; source: “Left Wing” Communism – an infantile disorder ; a further source is not given. Also see: Wikipédia  (fr).


 — Kempen, Jan (-); Antwerps (Antwerpen); Dutch background; came from the “Anti-Oorlogs-Liga”.


 — Lootens, Michel (1886-); Brussels; “Dossiers”, 2379, 1 piège.


 — Lowet (-); Antwerps (Antwerpen).


 — Martens, V. (-); Onafhankelijkheidsstraat 114, Molenbeek [Brussel].


 — Melis, Jean Baptiste Albert Léonard (1892-1945, called Mitchell); Brussels, see:   par Philippe Bourrinet, version mise en ligne le 21 octobre 2013, dernière modification le 10 février 2018; not to be confused with: notice FEINGOLD Jacob [FEINGOLD Benjamin, Jacob), dit Jacobs, Jacob ou Michel  par Philippe Bourrinet, version mise en ligne le 16 avril 2013, dernière modification le 16 avril 2013.


 — Pasteels, Gustave (-); (LCI-autres-lettres-POUM-25-09-1938).


 — Rache, Eduard de (-); Antwerps (Antwerpen), head bookkeeping; came from the “Anti-Oorlogs-Liga”.


 — Smets, Leo (-); Mechlin (Mechelen); he lived Vleeschhouwersstraat 3
 De Tweede Wereldoorlog, wanneer?, [g.i.c., 1938]


 — Triffet, Alphonse (-1938, 46 years old), vermeld Bulletijn, jrg. 4 (1938), nr. 9 (september).


 — Van Croonenborch, Frans (-); Langstraat 74, Borgerhout (Antwerps region) [27 januari 1935]; editor of Bulletijn, 1938.


 — Van Dooren, F. (-); Gendt (Gent), lived Van Rooigemlaan.


 — Vallot, J. (-); Seraing-Ougrée.


 — Vermeylen, Pierre (-); (LCI-autres-lettres-POUM-25-09-1938).


 — En rapport avec la Gauche communiste en Belgique était les artistes peintres Guillaume Vanden Borre  (1896-1984) et Henri Heerbrant  (1912-1982).


Publications

Publications partially mentioned/reproduced in Discussie!.

  • Massa-staking, partij en vakbonden  / Rosa Luxemburg. – b.i.k. (Bond van Internationale Kommunisten), 1936
  • Geen Godsvrede!. – La ligue des Communistes Internationalistes, vertaald door de Liga van Internationale Communisten, 1936
  •  De klassen in Sowjet-Rusland / Door A. Hennaut. – [s.l.] : Uitgave van den Bond van Internationale Kommunisten (b.i.k.) ; Verantwoordelijk uitgever: F. Van Croonenborch, Langstraat, 74, Borgerhout, [27 januari 1935]. – 36 p.

 “Het volk moge gras vreten” : Op voor het Spaanse Proletariaat. – [Twee samengeniete vlugschriften, uitgegeven door de Linksche Arbeiders van het (Amsterdamse) Stempellokaal, de “Rijswijkse”; het tweede is een gezamenlijk manifest, Brussel, Augustus 1936, van de Italiaanse Fraktie van de kommunistische Linkerzijde en de Bond der Internationaal Kommunisten van België
Source: Collection a.a.a.p.


Notes

1. War Van Overstraeten (1891-1981), art painter, becomes member of de group of Jeunes gardes socialistes in 1919 which publishes Socialisme, soon replaced by L’Ouvrier communiste in March 1920 and adheres to the Third International; the Dutch language version starts to be published in May 1920. Also see : Breuk en continuïteit in het doen en denken ; Het geval War Van Overstraeten , 1910-1945 / Vincent Scheltiens. – beg-chtp, nr. 22, 2010, and: marxists.org  (nl). Also see: Notice VAN OVERSTRAETEN Edouard, dit War . Pseudonyme : VAN KAMPIN, PANIER (DBK) par José Gotovitch, version mise en ligne le 29 janvier 2010, dernière modification le 11 février 2022.

2. Adhémar Hennaut, house painter, was a fouding member of the unified party in September 1921; see for his papers: Stortingslijst van het archief van Adhemar Hennaut (1899-1977)  (Amsab, Ghent), and: Hennaut  (CArCoB, Brussels, also a small biographical file, no 2351), and: Wikipedia  (fr).

3. Some more references:

  • Kommunistische Partij van België  (Wikipedia, nl); Parti communiste de Belgique  (Wikipedia, fr).
  • Octobre 1917 et le mouvement ouvrier belge / Claude Renard. – Bruxelles : Editions de la Fondation Joseph Jacquemotte, 1967; reprint 2017, see: CArCoB ; and: Dissidences  (reedited 2017)
  • Het Belgisch trotskisme. De geschiedenis van een groep oppositionele kommunisten, 1925-1940 / Nadya De Beule. – Gent, 1980
  • Geschiedenis van de Belgische k.p. / Guy Van Sinoy, Eric Byl, 1996
  • Histoire du Parti communiste de Belgique / José Gotovitch, Brussel, crisp, 1997
  • Beknopte historische inleiding over het Belgische trotskisme  / Rik De Coninck. – 1997
  • Sire, het volk mort ; Sociaal protest in België (1831-1918) / Gita Deneckere. – Gent : a.m.s.a.b., 1997. – 415 p.
  • Contester dans un pays prospère ; L’extrême gauche en Belgique et au Canada  / Anne Morelli, José Gotovitch (dir.).  Bruxelles [etc.] : p.i.e. Peter Lang, 2007. – 263 p.
  • L’Internationale Communiste et le mouvement trotskyste en Belgique, 1928-1932 / Samia Beziou. – Brussel, u.l.b., Faculté de Philosophie et Lettres, 2007
  • Du communisme et des communistes en Belgique: approches critiques / José Gotovitch, préface de Pieter Lagrou. – Brussel : Editions Aden, 2012
  • « Journal de la révolution » : Étude de l’organe de presse francophone du parti communiste de Belgique: Le Drapeau Rouge (1921-1936) et La Voix du Peuple (1936-1939) / Rémy Bersipont, historien et journalist. – Louvain-la-Neuve, 2015, – 254 p.
  • Oktober 1917 en de Belgische arbeidersbeweging / Claude Renard. – Brussel : Dacob, 2017. – 139 p.

4. The figures are taken from: Dacob , Collection Adhémar Hennaut, 04/05 and 04/06.

5. Some information in: Het Belgisch trotskisme : De geschiedenis van een groep oppositionele kommunisten 1925-1940 / Nadya De Beule ; Inleiding door Herman Balthazar. – Gent : Jan Dhondt Stichting ; Masereelfonds, 1980; hoofdstuk: De “Ligue des Communistes Internationalistes”, p. 232-234; also see: Un siècle de Gauche communiste «italienne» (1915-2015)  / Philippe Bourrinet.

6. Including: Het Grote Komplot – Le Grand Complot ; Stortingslijst van het archief van het Parket van de Procureur des Konings te Brussel (1918-1937) / Rik de Coninck. – [Gent] : Amsab, Instituut voor Sociale Geschiedenis, 1998. – 211 p. In 1992 discovered in Moscow, Osoby or Special Archives, nowadays Centre for the Conservation of Historic-Documentary Collections (CChIDK); mainly on the years 1920-1923; microfiches are available, 7000 images.

7. Including: Catalogue des dossiers c.c.p. ; Répertoire des dossiers personels constitués par la Commission de contrôle politique du Parti communiste de Belgique, pour les fédérations de Wallonie et les militants francophones de la fédération de Bruxelles / par Milou Rikir, archiviste de CArCob. – Bruxelles: [CArCob], 1999 – 158 p. – [With Dutch language supplement for the Dutch-speaking provinces, 51 p.]; here quoted as “dossiers”.


© Bien que, en général, la Gauche communiste s’abstenait d’exiger des droits d’auteur ou des droits de « propriété intellectuelle », certaines publications de ce site pourraient être protégées par de tels droits. Si c’est le cas, leur accès est gratuit seulement pour consultation d’ordre privé. Le matériel non protégé par ces droits peut être librement diffusé pour tout usage non commercial. Nous vous serions reconnaissants de référencier vos sources et de les accompagner d’un avertissement. Pour une utilisation à but lucratif, prière de prendre contact.

© Hoewel de Communistische Linkerzijde in het algemeen afzag van het opeisen van kopierechten of rechten op “intellectueel eigendom” kunnen sommige publicaties onder dat recht vallen; mocht dat het geval zijn, dan is het gebruik alleen gratis voor persoonlijke raadpleging. Materiaal vrij van kopierechten, uitsluitend op voorwaarde van niet commercieel gebruik, kan vrij worden verspreid. Een verwijzing naar deze bron wordt op prijs gesteld, net als een verwittiging. Aangaande handelsgebruik kunt u contact met ons opnemen.


Compiled by Vico, 26 October 2017, latest additions 27 April 2022





























Overview